Activitatea desfășurată cu participarea colectivelor folclorice de copii din instituțiile de învățământ secundar ciclul I, II și extrașcolar din municipiu este dedicată tradițiilor/ datinilor și obiceiurilor de iarnă. Ediția a XXVI-a Festivalului- concurs în acest an a fost organizată în incinta IPLT „Onisifor Ghibu” și a întrunit 20 formații folclorice de copii.

Grupa mică

Premiul Mare – Ansamblul folcloric „Opincuța” – CAE „Curcubeul”, conducător Viorica Lupu;

 Locul I – Ansamblul folcloric „Măruț-Mărgăritar” – IPLT „G. Latină”, conducător Romela Osoianu-Roșca

Ansamblul folcloric „Moștenitorii” – LT „Lucian Blaga”, conducător Valeriu Chiper;

Ansamblul folcloric – LT „Dacia”, conducător Svetlana Obertinschi;

Locul II – Ansamblul folcloric „Dumbrăvița” – CEE „Lăstărel”, conducător  Marina Dumbrăveanu;

Ansamblul folcloric „Doruleț” – CCC „Ghiocel”, conducător Snejana Frija;

Ansamblul folcloric „Stejăreii” – LT „B. P. Hasdeu”, conducător Tatiana Danu;

Ansamblul folcloric – CCC „Luceafărul”, conducător Olga Istrati-Troian;

Locul III – Ansamblul folcloric „Firicel de busuioc” – IP Gimnaziul „D. Matcovschi”, conducător Marina Filipovici;

Ansamblul folcloric – LT „Vasile Lupu”, conducător Natalia Martînovscaia;

Ansamblul folcloric „Mironosițele” – Gimnaziul nr.74 „V. Găină”, conducător Rodica Vrîncean.

Grupa medie

Locul III – Ansamblul folcloric – IPLT „Alexandru cel Bun” conducător Victoria Căpățînă

Grup mixt

Premiul Mare – Ansamblul folcloric „Opincuța Neamului” – IPLT „Onisifor Ghibu”, conducător Elena Donica-Tiron;

Locul I – Ansamblul folcloric „Mugurașii” – CCC „Floarea Soarelui”, conducător Valentin Golovatiuc;

Locul II – Ansamblul folcloric „Crăițele” – CCC „Luceafărul”, conducător Marin Ganciu;

Locul III – Ansamblul folcloric „Bujoreii” – IPLTPA „N. Sulac”, conducător Mihail Leon;

Ansamblul folcloric „Doinița” – IPLTPA „Ion și Doina Aldea-Teodorovici”, conducător Viorica Ciubotaru;

Ansamblul folcloric „Odolean” – LT „Iulia Hasdeu”, conducător Lili Țîganciuc;

Mențiune – Ansamblul folcloric „Rebrenii” – IPLT „Liviu Rebreanu”, conducători Ion Glodea și Olga Percic;

Ansamblul folcloric – LT „George Meniuc”, conducător Liliana Vio.